Strona główna

trening dla spirnterów

SPRINTERZY

Pływacy specjalizujący się w dystansach sprinterskich realizują dziś treningi dużo odbiegające od tych sprzed kilkunastu lat. O ile wcześniej obciążenia treningowe powodowały u nich mnóstwo przeciążeń i reakcji w postaci omdleń i wymiotów, o tyle nowoczesne treningi są dużo bardziej urozmaicone, mniej obciążające, a niekiedy i nie męczące.

 

1.     Szybkość nieprzeciążeniowa potocznie określana „czystą szybkością”, a profesjonalnie „fosfagenowi” (energia bazująca na fosfokreatynie), czyli wykonywanie czynności w jak najwyższym tempie w bardzo krótkim czasie.

2.     Szybkość przeciążeniowa  określana „glikoli tyczną” od źródeł energii (węglowodany), która wywołuje spore zmęczenie, bóle mięśniowe i zakwaszenie, czyli na mocnym zmęczeniu mięśni.

3.     Szybkość specjalna wykorzystanie do treningów technik i specjalnego sprzętu zwiększającego prędkość pływania, dzięki czasu zawodnik stara się wykonywać ruchy w przyspieszony sposób i w przyspieszonych okolicznościach.

3.     Siła fizyczna€“ zwiększanie możliwości siłowych ćwiczeniami na lądzie. Zawodnicy wówczas zmniejszają ekonomię i technikę pływacką kosztem zwiększonej siły ramion i nóg (kończyn napędowych).

medme.pl